reklama
kategoria: Sport
22 kwiecień 2025

Kajakarki po obozie w Sabaudii. Z ciekawością czekamy na starty w Wałczu

fot. nadesłane
Seniorska reprezentacja Polski kajakarek zakończyła przedsezonowe przygotowania we włoskiej Sabaudii. – Dziewczyny zaangażowały się w pracę, humory dopisują, także z ciekawością czekamy na pierwsze starty w Wałczu. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praktyce, bo można mówić dużo, ale konkretne efekty widać dopiero na zawodach – przekonuje Zbigniew Kowalczuk, trener kadry narodowej.
Przez ostatnie tygodnie biało-czerwone prowadzone przez trenera Kowalczuka przebywały na Półwyspie Apenińskim, gdzie szykowały formę na pierwszą część sezonu. Przypomnijmy, że już za kilka dni w Wałczu odbędą się regaty konsultacyjne, które wyłonią skład reprezentacji Polski na premierowe starty w Pucharach Świata w Szeged i Poznaniu.

Okresy pomiędzy zagranicznymi zgrupowaniami nie były zbyt długie, więc dziewczyny mają prawo być lekko stęsknione za Polską. Patrząc globalnie na całość przygotowań, nie mieliśmy większych zmartwień. Raczej omijały nas choroby czy kontuzje, zawodniczki zaangażowały się w pracę, humory dopisywały, także z ciekawością czekamy na pierwsze starty w Wałczu. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praktyce, bo można mówić dużo, ale efekty widać konkretnie dopiero na zawodach – wskazuje Zbigniew Kowalczuk,
który w styczniu tego roku oficjalnie przejął
obowiązki szkoleniowca pierwszej reprezentacji.

Nasz zespół się dociera z każdym dniem. Dobrze współpracuje mi się z trenerami Tomkiem Szwedem, czuwającym nad grupą U-23, i Grześkiem Łabędzkim, który bardzo mocno pomaga w przygotowaniu i realizacji treningów. Coraz lepiej wygląda też współpraca z pionem medycznym – dodaje.


Jak przyznaje trener naszej kadry, na dyskusję o nazwiskach i osadach przyjdzie czas najwcześniej po konsultacjach w Wałczu. Zapewnia natomiast, że majowe PŚ w Szeged i Poznaniu zostaną poświęcone na próby i selekcję pod kątem ME w czeskich Racicach. Bardzo możliwy jest scenariusz, iż w pierwszych pucharowych przejazdach w konkurencji K1 500 m zobaczymy Annę Puławską. W 2022 roku w Monachium zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp. zdobyła złoto ME w tej konkurencji. Sponsorem głównym polskiego kajakarstwa jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Bardzo cieszy mnie, że Ania podjęła się tematu pływania w jedynce, ku czemu ma solidne podstawy. Widać w tym momencie, że lideruje na tle grupy i czas pokaże, czy wystarczy to na miejsca medale na arenie międzynarodowej. Jedynka rządzi się swoimi prawami, trzeba być naprawdę wybitnym. Liczy się nie tylko motoryczność, ale przede wszystkim głowa i determinacja. Na razie chcemy dać Ani komfort wykazania się w pełni na jedynce – argumentuje trener Kowalczuk.


Na swoją szansę w sezonie 2025 pracuje m.in. Sandra Ostrowska. W poprzednim roku kajakarka bydgoskiego Zawiszy została pełnoprawną seniorką, a wraz z reprezentacyjnymi koleżankami wystąpiła m.in. w ME w Szeged czy MŚ w Samarkandzie. Wraz z Justyną Iskrzycką, Julią Olszewską i Katarzyną Kołodziejczyk została wicemistrzynią Starego Kontynentu w K4 500 m, a dodatkowo z tą ostatnią wywalczyła brąz w K2 200 m.

Tak naprawdę już od momentu, gdy dołączyłam do grupy U-23, dostałam możliwość trenowania z najlepszymi zawodniczkami takimi jak Karolina Naja, Beata Mikołajczyk, Marta Walczykiewicz czy Anna Puławska – przypomina Ostrowska.
która zalicza ubiegły sezon do udanych.

Bardzo często sięgam pamięcią do mojego debiutu na K1 500 m na PŚ w Szeged, gdzie zrobiłam rekord życiowy i uwierzyłam, że jestem w stanie naprawdę dużo z siebie dać. Krążek w czwórce na ME jest wyjątkowy i naprawdę cenny w mojej kolekcji. Dodatkowo, jak to mówią dziewczyny, brąz też potrafi cieszyć i taki właśnie udało się zdobyć w K2 200 m wspólnie z Kasią Kołodziejczyk – kontynuuje 25-latka.


Ostrowska podkreśla, że w grupie kajakarek panuje obecnie bardzo dobra atmosfera, co jest jedną z największych sił tej reprezentacji. Partnerem Polskiego Związku Kajakowego jest LOTTO.

Duża w tym zasługa trenera Kowalczuka, ale także trenera Grzegorza Łabędzkiego, który odgrywa bardzo ważną rolę w budowaniu tej pozytywnej energii. W momentach „kryzysu”, które zdarzają się naturalnie przy dużym zmęczeniu i intensywnych treningach, potrafi rozładować napięcie czy to żartem, wspólną kawką, kawałkiem ciasta, czy zabawną anegdotką. Dzięki temu nawet w trudnych chwilach czujemy się jako drużyna silne i zgrane, a atmosfera sprzyja nie tylko pracy, ale też po prostu byciu razem. Ufamy też naszej fizjoterapeutce Dorocie Raasz. Do tego Polski Związek Kajakowy również zrobił duży krok w przód, aby jeszcze lepiej wspierać naszą grupę. Mamy możliwość współpracy z panią psycholog, Adrianą Zagórską-Pachucką, która towarzyszy nam w sezonie i pomaga w radzeniu sobie z stresem czy codziennymi wyzwaniami sportowymi. To dla nas ogromna wartość – przekonuje Ostrowska.


Pewne jest, iż w składzie polskiej reprezentacji kajakarek na sezon 2025 zabraknie kilku etatowych zawodniczek. Ostrowska nie zgadza się jednak z opinią, że może być jej dużo łatwiej o miejsce w olimpijskich osadach, niż przed rokiem.

Aby liczyć się w stawce na arenie europejskiej czy światowej, trzeba najpierw prezentować bardzo wysoki poziom w kraju. Konkurencja w Polsce jest duża, a każda z nas ciężko pracuje na  by zasłużyć na miejsce w reprezentacji. Zmiany, które zaszły, czyli nowy trener, rotacje w składzie, są naturalnym etapem, ale nie oznaczają, że coś przychodzi łatwiej. Liczę na to, że jako kobiece kajakarstwo będziemy dążyć do stworzenia jak najszybszych osad w tym sezonie, które będą walczyć o najwyższe cele na międzynarodowej scenie – wyraża nadzieję zawodniczka Zawiszy Bydgoszcz.

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sokołów Podlaski
21.7°C
wschód słońca: 05:15
zachód słońca: 19:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sokołowie Podlaskim

kiedy
2025-05-23 19:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury i Sportu,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-01 19:00
miejsce
Sokołowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-15 17:30
miejsce
Sokołowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-10-22 19:00
miejsce
Sokołowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany