24 listopad 2023

Sokołów Podlaski: miasto nad Cetynią

zdjęcie: Sokołów Podlaski: miasto nad Cetynią / Janusz Jurzyk/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Janusz Jurzyk/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do odkrywania uroku Sokołowa Podlaskiego! To malownicze miasto we wschodniej Polsce, położone nad rzeką Cetynią. Zwiedź siedzibę powiatu sokołowskiego, poznaj bogatą historię i kulturę tej okolicy.
REKLAMA

Tego szukamy w Sokołowie Podlaskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Sokołów Podlaski praca, pogoda Sokołów Podlaski, samochody ratownicze Sokołów Podlaski, Sokołów Podlaski, konkatedra Sokołów Podlaski.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Sokołowie Podlaskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Osadnictwo na tych obszarach sięga VI w.n.e. Sokołów stanowi część Podlasia, charakteryzującą się jako typowa rubież osadniczo-kulturowa ze względu na swoje położenie. Na tym obszarze miały miejsce walki, w których uczestniczyli: wczesnofeudalne państwo polskie, ruskie, zakon krzyżacki, Jadźwingowie i Litwa, co wpłynęło na rozwój kulturowy i osadniczy tych ziem.

Aby zidentyfikować wpływy kulturowe, etniczne i strukturę osadnictwa, przeprowadzono badania archeologiczne. Na terenie tego obszaru istnieje wiele stanowisk archeologicznych reprezentujących okres wczesnego średniowiecza. Przeanalizowano fazy zasiedlania oraz konstrukcje obronne i mieszkalne osad. Znaleziono dowody na istnienie osady w VI i VII w.n.e., a artefakty takie jak ceramika, żelazne okucia, klamry, paciorki, skoble i przedmioty z grobów świadczą o kulturze, obyczajach i obrzędach związanych z czcią dla zmarłych. Badania prowadzone przez Muzeum Archeologiczne w Warszawie na obszarze Sokołowa (Przeździatka) obejmowały duże cmentarzysko z grobami podkloszowymi. W Muzeum Archeologicznym znajduje się interesujący przykład dwuściennej siekiery krzemiennej z kultury ceramiki sznurowej. Rezultaty badań potwierdzają, że na terenie dawnej osady, początkowo ruskiej, a później polskiej, w dolinie rzeki Cetynii, stopniowo powstała osada o nazwie Sokołów.

W 1424 r. gródek Sokołów, położony na szlaku wielkim litewskim, uzyskał prawa miejskie, nadane przez Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. W 1508 r. miasto przeszło w posiadanie Stanisława Kiszki, a do 1592 r. należało do rodziny Kiszków, aby ostatecznie przejść w ręce Radziwiłłów. Okres, gdy Kiszkowie i Radziwiłłowie byli właścicielami, to czas świetności w historii Sokołowa, przerwany jedynie przez szwedzki najazd w czasie „potopu”.

Ostatnim właścicielem z rodu Radziwiłłów był książę Bogusław Radziwiłł. W 1668 r. miasto stało się własnością Jana Krasińskiego, a na początku XVIII wieku – Ignacego Ogińskiego, marszałka Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ród Ogińskich przyczynił się do rozwoju rzemiosła w Sokołowie, a Michał Kleofas Ogiński sprowadził francuskich rzemieślników, którzy rozpoczęli produkcję chustek jedwabnych, kapeluszy, kobierców, płótna i pasów słuckich.

Po trzecim rozbiorze Polski miasto znalazło się w zaborze austriackim, a po wojnie polsko-austriackiej w 1809 r. powróciło do Księstwa Warszawskiego. W 1833 r. dobra sokołowskie, wraz z miastem, przeszły w posiadanie Karola Kobylińskiego, a 10 lat później zostały sprzedane Elżbiecie z Lorentzów Hirschman. Właścicielka, wspólnie ze spółką akcjonariuszy, zbudowała cukrownię „Elżbietów” (1845) w Przeździatce, która w 1890 r. zatrudniała już 600 robotników.

W okolicy sokołowskiej działali sławni przywódcy powstania styczniowego, w tym ksiądz Stanisław Brzóska, który został aresztowany i skazany na śmierć przez powieszenie przez władze carskie. Jego pamięć została upamiętniona w 1925 r. w postaci granitowego pomnika na rynku w Sokołowie. W 2008 r. odbyła się uroczystość odznaczenia księdza Brzóski Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP.

W 1867 r. Sokołów przeszedł na własność państwa i stał się powiatem, a po wybudowaniu linii kolejowej w 1887 r. stał się ważnym węzłem komunikacyjnym. W latach 1845-1890 liczba mieszkańców podwoiła się, głównie dzięki napływowi imigrantów, głównie Żydów, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju miasta jako rzemieślnicy i kupcy. W tym okresie w Sokołowie działały różne zakłady przemysłowe, takie jak cukrownia, fabryka octu i świec, wiatraki, garbarnie, olejarne i cegielnia. W czasie II wojny światowej Sokołów doświadczył ciężkich strat, zarówno podczas walk, jak i poprzez utworzenie getta żydowskiego.

30 września, na Skwerze Najświętszej Marii Panny, obok sokołowskiej konkatedry, odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Krajowej i struktury poakowskie Obwodu Sokołów Podlaski, 6 Brygady Wileńskiej AK "Młota", oraz cywilnych mieszkańców powiatu sokołowskiego, poległych w walce z komunistycznym zniewoleniem w latach 1944-1953.

Wyzwolenie miasta miało miejsce 8 sierpnia 1944 r. W latach 1946-51 odbudowano zakłady przemysłowe, takie jak cukrownia, mleczarnia i spółdzielnia pracy kuśnierskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego. Od reformy administracyjnej w 1999 r. Sokołów Podlaski ponownie stał się siedzibą powiatu sokołowskiego, obejmującego osiem gmin wiejskich (Sokołów Podlaski, Sterdyń, Repki, Bielany, Jabłonna Lacka, Sabnie, Ceranów, Kosów Lacki) i dwa miasta (Sokołów Podlaski i Kosów Lacki).

Nie przegap najważniejszych informacji

Fakty     Dane statystyczne     Pogoda
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Sokołów Podlaski
17.1°C
wschód słońca: 04:29
zachód słońca: 20:25
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sokołowie Podlaskim

kiedy
2024-06-05 19:00
miejsce
Sokołowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-20 19:00
miejsce
Sokołowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany